Forum Mamusiowe Forum Strona Główna
Zaloguj

Rady z portalu babyonline

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mamusiowe Forum Strona Główna -> Ciąża od A do Z / Ważne rady na okres ciąży
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mekare
Szefowa
Szefowa


Dołączył: 12 Gru 2008
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Malbork
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 2:15, 24 Gru 2008    Temat postu: Rady z portalu babyonline

Cytat:
Na Twoim teście ciążowym dwie upragnione kreski. Z jednej strony radość, z drugiej mnóstwo wątpliwości. Czy poradzisz sobie ze wszystkim, co czeka Cię w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Przekonamy Cię, że tak.

To wyjątkowe miesiące w życiu każdej kobiety. Czas nadziei i oczekiwania. Choć nie ma się co łudzić, bywa niełatwo. Tyle już nasłuchałaś się od koleżanek, które mają dzieci, więc nic dziwnego, że masz wiele obaw.

Będziesz mieć ciążowe humory
Nawet jeśli pierwszą reakcją na ciążę była radość, to działanie hormonów (estrogenów i progesteronu), które mają za zadanie podtrzymanie ciąży, często powoduje huśtawkę nastrojów. Niektóre rzeczy będą Cię drażnić bardziej niż wcześniej. Złość możesz więc częściej wyładowywać na bliskich, bywa też, że radość czy smutek kończą się niespodziewanym płaczem. To normalne we wczesnym stadium ciąży. Przyzwyczaj się też do myśli, że przez te dziewięć miesięcy mniej będziesz panować nad nerwami.

Dopadną Cię ciążowe dolegliwości
Mdłości i wymioty ma trzy czwarte przyszłych mam i to już od 5.–6. tygodnia ciąży. Zwykle ustępują pod koniec pierwszego trymestru. Jeśli nękają i Ciebie, na początku możesz schudnąć. Nie powinno to zaszkodzić ani Tobie, ani dziecku. Są sposoby, by zapobiec wymiotom, choć nie na każdą przyszłą mamę działają, np. imbir w tabletkach lub jedzenie migdałów. Kurcze natomiast łapią zazwyczaj nocą. Nie do końca wiadomo, co je powoduje: niedobór magnezu, potasu lub wapnia, wieczorne gromadzenie się płynów w nogach czy zbyt długie siedzenie albo stanie. Gdy złapie Cię kurcz, wyprostuj nogę w kolanie, unieś ją wyżej i przygnij mocno stopę w stawie skokowym. Pomasuj bolące miejsce. Zapytaj też lekarza o preparaty z magnezem czy wapniem.

Czy USG zaszkodzi Twojemu dziecku

Badania ultrasonograficzne są całkowicie bezpieczne. Aparatura USG nie wysyła szkodliwego promieniowania. Podczas prawidłowej ciąży robi się zwykle trzy takie badania. Jednak jeśli potrzebne są dodatkowe, nie obawiaj się. USG w ciąży należy zrobić tyle razy, ile lekarz uzna za konieczne. Pamiętaj, że badanie ultrasonograficzne wykonuje się ze wskazań medycznych, a nie po to, by zobaczyć na monitorze nieurodzone maleństwo.

Musisz zadbać o zęby
Kiedyś mówiono: „Jedno dziecko, jeden ząb”. Ale nie musi się to sprawdzić w Twoim przypadku. Najlepiej jeszcze przed ciążą wyleczyć zęby, bo hormony, które teraz krążą w Twoim ciele, mogą rozpulchniać dziąsła, zwiększając tym samym ich podatność na infekcje bakteryjne czy krwawienie. Dlatego starannie dbaj o zęby i lecz najmniejsze nawet ubytki. Infekcje w jamie ustnej mają niedobry wpływ na rozwijające się dziecko. Nie używaj płukanek zawierających duże dawki fluoru, zrezygnuj z fluoryzacji, bo maleństwo może mieć stałe przebarwienia szkliwa.

Kiedy dziecko zechce wyść na świat
Przed terminem, czyli przed 37. tygodniem ciąży, rodzi się w Polsce około 8 procent dzieci. To naprawdę niewiele. Dzięki współczesnej medycynie udaje się już ratować coraz młodsze maluszki, nawet te, które ważą mniej niż kilogram, choć na początku wymagają one intensywnej opieki medycznej. Nie przerażaj się też, jeśli na początku ciąży masz plamienie, zwłaszcza gdy nie towarzyszy mu ból. Co czwarta przyszła mama je ma. Każde traktuj jednak poważnie, choć w 90 procentach przypadków nie dzieje się nic złego. Pierwsze może się pojawić już w czasie zagnieżdżania się jaja w macicy, około 9–10 dni po zapłodnieniu. Niektóre kobiety mają lekkie krwawienie przypominające miesiączkę około 4. i 8. tygodnia ciąży. Krwawienia w kolejnych trymestrach mogą być oznaką poważniejszych problemów, dlatego zawsze natychmiast zgłaszaj je lekarzowi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mekare
Szefowa
Szefowa


Dołączył: 12 Gru 2008
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Malbork
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 2:17, 24 Gru 2008    Temat postu: j.w.

Cytat:
Jesteś w ciąży zwolnij tempo
Szybkie tempo życia, praca na wysokich obrotach bywają stresujące. Zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy Twój brzuszek jest coraz większy. Jeśli nie dajesz rady, odpocznij w domu kilka dni. Gdy stresu jest zbyt wiele, może zaszkodzić. Jednak pewna jego dawka jest potrzebna – pozwala pokonywać kryzysy, stawiać czoła wyzwaniom. Dla rozwijającego się dziecka nieduża dawka hormonów stresu jest dobra – szykuje je na zbliżający się poród, który dla rodzącego się maleństwa wcale nie jest łatwym doświadczeniem. Jeśli Twoje życie obfituje w stresujące sytuacje, zwolnij i naucz się relaksować, np. poprzez masaż, prawidłowe oddychanie.

Czy będziesz mieć rozstępy
Ma je 60 procent kobiet. Pojawiają się, gdy naskórek się rozciąga lub pod wpływem zmian hormonalnych nie tylko na brzuchu, ale też na biodrach i piersiach. Te różowoczerwone kreseczki po kilku miesiącach po porodzie bledną i stają się prawie niewidoczne. Nie ma skutecznego sposobu zapobiegania im – niektórzy twierdzą, że tę skłonność się dziedziczy. Unikaj jednak nadmiernego przyrostu wagi i dobrze nawilżaj skórę. I to już od momentu, kiedy wiesz, że jesteś w ciąży, a nie dopiero gdy Twój brzuszek rośnie.

Kiedy odejdą wody płodowe
Nie obawiaj się. Wody płodowe zwykle nie chlustają, ale się sączą. Nikt więc nie zauważy, że dzieje się coś niecodziennego. Ty natomiast poczujesz ciepły płyn na udach – gdy stoisz, wypływa wolniej, bo główka dziecka zamyka nieco ujście szyjki macicy. Kiedy pęknie pęcherz płodowy (wody odejdą lub się sączą), jedź do szpitala, nawet jeśli płynu było mało. Gdy zdarzy się to pod koniec ciąży – zwiastuje zbliżający się poród, choć jeszcze możesz nie czuć skurczów. Podobnie jak wypadnięcie czopa śluzowego (może to nastąpić nawet sześć tygodni wcześniej) oraz skurcze przepowiadające, które rozciągają dolną części macicy i zmiękczają szyjkę. Objawem rozpoczynającego się porodu są regularne, nasilające się skurcze i stałe rozwieranie szyjki macicy.

Czy po porodzie stracisz figure?

Nie ma liczby, którą można by uznać za idealny przyrost wagi w ciągu całej ciąży. Kiedyś mówiono, że to 10–12 kg. Ale wszystko zależy od tego, ile ważyłaś wcześniej. Jeśli miałaś niedowagę, możesz przytyć nawet 18 kg, kobiety z wagą normalną mogą przybrać od 11,5 do 16 kg, a te z nadwagą czy otyłe – jedynie 7–11 kg. Twoja waga nie musi zwiększać się równomiernie. Są mamy, które na początku przybierają 5 kg, a potem już niewiele. Inne przez pierwszy trymestr niemal zachowują swoją wagę, by w kolejnych miesiącach to nadrobić. Ważne jest, żebyś stosowała dobrze zbilansowaną dietę. Wtedy ani Tobie, ani dziecku niczego nie zabraknie, a ciężar ciała nie wzrośnie nadmiernie. Jeśli niepokoi Cię to, w jakim tempie przybierasz na wadze, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Ale nigdy podczas ciąży się nie odchudzaj – zrobisz to po porodzie i zakończeniu karmienia piersią.

Ból przy porodzie
Nasłuchałaś się, że skurcze trudno wytrzymać. Twój strach wzmacnia jeszcze to, że ten ból trudno opisać, a tym bardziej sobie wyobrazić. Pamiętaj, że każdy inaczej go odczuwa i to, co dla jednych jest trudne do zniesienia, dla innych nie. Każdy poród przebiega odmiennie i nawet jeśli wysłuchasz opowieści przyjaciółki o jej przeżyciach, nie wiadomo, jak Ty będziesz odbierać wydarzenia na sali porodowej. Najważniejsze, byś była zdecydowana pozytywnie reagować na wszelkie wyzwania, przed jakimi staniesz. I miała wsparcie emocjonalne od bliskich: męża, mamy czy siostry. Pogódź się też z faktem, że nie będziesz miała całkowitej (kontroli nad tym, co będzie się działo. Wcześniej sprawdź, czy szpital, w którym będziesz rodzić, na pewno Ci odpowiada. Pamiętaj też, że w razie jakichkolwiek komplikacji lekarze zrobią wszystko, by Ci pomóc. Wsłuchaj się w swoje ciało i nie myśl o obcych ludziach (lekarzu i pielęgniarkach), których obecność na sali porodowej jest konieczna


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mekare dnia Śro 2:18, 24 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mamusiowe Forum Strona Główna -> Ciąża od A do Z / Ważne rady na okres ciąży Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Programy
Regulamin